Rajecká dolina

Chráněné území Rajecké doliny si dodnes zachovalo svůj panenský ráz. Jde o jedinečný ekosystém na severozápadě Slovenska, který poskytuje domov velkému množství vzácných živočichů a rostlin. V severní části najdeme prastarý bukový prales, ale i smíšené lesy. Na rozsáhlých panenských loukách, můžeme objevit na 900 druhů rostlin a přes 40 druhů vzácných endemitů. Vydejte se s námi po stopách čisté pramenité vody Rajec až do samého srdce Rajecké doliny. Objevte harmonii člověka a přírody, která je zde zachována již po staletí.

Rajecká dolina Rajecká dolina Rajecká dolina

Rajecká dolina, která má tvar trojúhelníku, je pokračováním Žilinské kotliny

Na severu Rajeckou dolinu ohraničuje řeka Váh s výběžkem Javorníků a Kysuckou vrchovinou, na východě hřeben Lúčanské Malé Fatry, který se táhne od průlomu Váhu u Strečna přes Minčol, Veľkou lúku na vrch Kľak, a na jihu a západě hřeben Strážovských vrchů od Fačkovského sedla přes vrchol Strážov a skupinu Skalek. Na severovýchodním okraji Skalek, které navazují na Súľovské vrchy, se dostaly puklinami na povrch teplé minerální prameny, jejichž léčivé účinky jsou známé široko daleko. Prameny využívali už naši předkové jako dar přírody. Místní prameny mají konstantní teplotu 38 °C.

Flóra

Území Rajecké doliny – to jsou kotliny lemované oblejšími i skalnatými svahy a pokryté bujnou vegetací. Najdeme zde vzácné rostliny, majestátní košaté stromy i šťavnaté, léčivé byliny a barevné plody ovoce. Procházka po místních chodníčcích je tím nejlepším balzámem pro duši. Rozlehlá zeleň vás osvěží stejně dobře jako pramenitá voda Rajec, která se tu zrodila.

Máta

Máta

Něžná bylinka, pojmenovaná podle mytologické nymfy, dodá každému nápoji příjemně chladivý dotek s výraznou chutí.

Zobrazit celý text
Meduňka

Meduňka

Jemná bylinka s omamnou citrusovou vůní. Lahodná chuť zázračně uklidňuje a přivolává pěkné sny.

Zobrazit celý text
Heřmánek

Heřmánek

Král bylinek z našich polí, v němž se snoubí kouzelná moc se svěžím nádechem letních rán.

Zobrazit celý text
Bezový květ

Bezový květ

Zázrak slovenské přírody skrývá v každém jednom lístečku stovky vzácných látek spojených do lahodné osvěžující chuti a nezaměnitelné vůně.

Zobrazit celý text
Brusinka

Brusinka

Brusinky jsou doslova nabité vitamínem C, mají i vysoký obsah vitamínů K, A, magnézia, hořčíku , fosforu a karotenu. Jsou též známým antioxidantem. Příznivě působí při chřipce, nachlazení i při zánětu močových cest.

Zobrazit celý text
Angrešt

Angrešt

Angrešt má vysoký podíl ovocných kyselin a vitamínu C. Obsahuje též vitamín B, E, karoten a množství dalších minerálů. Má odvodňovací účinky, pročišťuje a zbavuje střeva toxinů a podporuje tvorbu zdravé pokožky.

Zobrazit celý text
Šípek

Šípek

Šípek je vhodným doplňkem vitamínu C, zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu a zlepšuje schopnost soustředit se.

Zobrazit celý text
Šalvěj

Šalvěj

Šalvěj snižuje hladinu cukru v krvi, zmírňuje pocení, působí dezinfekčně, uklidňuje a pročišťuje mysl.

Zobrazit celý text
Pampeliška

Pampeliška

Pampeliška příznivě působí na trávení, detoxikaci organismu a na snižování krevního tlaku.

Zobrazit celý text
Mateřídouška

Mateřídouška

Mateřídouška příznivě působí na celkovou relaxaci organismu, při nervových slabostech způsobených stresem, při žaludečních těžkostech a problémech s dýchacími cestami.

Zobrazit celý text
Sedmikráska

Sedmikráska

Sedmikráska má rozsáhlé hojivé a protizánětlivé účinky, napomáhá léčbě zánětů krku , dásní a horních cest dýchacích, příznivě působí při horečce, chřipce, kašli a podporuje látkovou výměnu.

Zobrazit celý text

Fauna

Místní panenská příroda a její tajemné hluboké lesy poskytují domov a útočiště nejrůznějším druhům zvířátek. Mezi jejich zástupce patří především liška obecná, která je nejrozšířenější divoce žijící šelmou u nás. Pro ochranné pásmo přírodní rezervace je charakteristický také medvěd hnědý, rys ostrovid, vlk obecný, ledňáček říční nebo největší evropská sova výr velký. Vzácností místní fauny je motýl modrásek očkovaný, který se líhne jednou za rok.

Ledňáček říční

Ledňáček říční

Vyskytuje se pouze u pomalu tekoucích čistých vod. Z tohoto důvodu mohou ledňáčci sloužit také jako bioindikátor čisté vody.

Zobrazit celý text
Výr velký

Výr velký

Stejně jako ostatní sovy létá velmi tiše a střídá mávavý let s plachtěním.

Zobrazit celý text
Modrásek očkovaný

Modrásek očkovaný

Tento denní motýl se vyznačuje složitým životním cyklem. Je krátkověký a jeho potomci se líhnou jen jednou ročně.

Zobrazit celý text
Medvěd hnědý

Medvěd hnědý

Medvědi hnědí jsou velká, silná zvířata. Jejich poznávacím znakem je svalnatý hrb v oblasti lopatek.

Zobrazit celý text
Rys ostrovid

Rys ostrovid

I přes velké ochranářské úsilí zůstává rys vzácným druhem.

Zobrazit celý text
Jelen lesní

Jelen lesní

Jelen lesní je velmi přizpůsobivý, pokud jde o prostředí a potravu.

Zobrazit celý text
Rosnička zelená

Rosnička zelená

Rosnička zelená je zpravidla jasně zelená, občas žlutá nebo hnědá.

Zobrazit celý text
Jezevec lesní

Jezevec lesní

Jezevčí rodinka má průměrně 6 členů, obyčejně ji tvoří dominantní samec a samice s mláďaty.

Zobrazit celý text
Vydra říční

Vydra říční

Vydra je samotářská, ale velmi pohyblivá a hravá šelma.

Zobrazit celý text
Liška obecná

Liška obecná

Liška je nejrozšířenějším divoce žijícím zástupcem šelem.

Zobrazit celý text
Vlk obecný

Vlk obecný

Psovitá šelma, která je velmi přizpůsobivým živočišným druhem.

Zobrazit celý text
Jestřáb lesní

Jestřáb lesní

Dravý, obratný a rychlý. I když mu všechny tyto vlastnosti dominují, hbitě dokáže útočit.

Zobrazit celý text

Objevte kouzelný domov pramene vody Rajec

Rajecká dolina si dodnes zachovala panenský ráz a přírodu jen minimálně ovlivněnou přítomností člověka. Lidé v této části Slovenska se s ní po staletí snaží žít v symbióze, protože jim dávala obživu i všechen stavební materiál pro výstavbu srubů. Dodnes se tento vztah nijak nezměnil – Rajecká dolina představuje nejen jedinečný ekosystém, ale i kouzelnou krajinu, ve které se snoubí rozmanitost kultury a krásy přírody. Poznejte s námi tento vzácný klenot Slovenska.

Tipy na výlet

Ti, kdo již navštívili Rajeckou dolinu, budou bezpochyby souhlasit s tím, že nabízí množství příležitostí pro trávení volného času. Překvapí vás množstvím zajímavostí a historických památek. Kouzelná krajina je protkaná turistickými trasami a cestičkami, které vyhledávají jak pěší turisté, tak cyklisté. Je ideální místem i pro všechny druhy sportů. Jestliže vás jednou toto kouzelné místo zláká, určitě si nenechte ujít naše tipy.

Lietavský hrad

Lietavský hrad

Cestou ze Žiliny, mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná, se na pravé straně otevírá pohled na Lietavský hrad. Gotický hrad byl postaven již koncem 13. století, ale prvním doloženým vlastníkem byl Matúš Čák, který hrad dobyl na počátku 14. století. V 16. století hrad prošel mnohými stavebními úpravami, které si vyžádaly zájmy majitelů z rodu Thurzů. V této době plnil nejen úlohu sídla, ale především vojenskou a obrannou funkci, protože se nachází na vyvýšeném místě na začátku Rajecké doliny. Dnes je Lietavský hrad místem, které poskytuje pěkný výhled na závěr nenáročného pěšího výletu. Jeho ruiny se rozprostírají na obrovské ploše 1,5 hektaru. Hradní zdi jednotlivých objektů se dodnes tyčí do veliké výšky. Mají zachované okenní a vstupní otvory a architektonické detaily.

Zobrazit na mapě
Skalní kyj

Skalní kyj

Súľovské vrchy poskytují spoustu přírodních krás. Jedna z nich, velmi neobvyklý skalnatý útvar, se nachází nedaleko Zbyňova. Podle legendy tu rostl Hromodub, největší strom na světě.
Hromodub se tak zalíbil jednomu obrovi, že si z něho začal vyřezávat obrovský kyj. Obr zabraný do práce si ani nevšiml, že se smůlou z Hromodubu přilepil k zemi. Ze vzteku pak zapíchl kyj do země a přál si, ať zkamení. A tak tu stojí dodnes – zkamenělý Ztracený Kyj (Ztratený Budzogáň). Dostat se až k němu můžete po 6 km naučných stezek z Rajeckých Teplic. Na šesti zastávkách se dozvíte něco o obrovi i o Súľovských vrších.

Zobrazit na mapě
Dědina  Čičmany

Dědina Čičmany

Obdivovatelé zručnosti a umu našich předků si v Rajecké dolině přijdou na své. Zachovaly se tu takové skvosty lidové architektury jako dědina Čičmany.
Tato rázovitá obec má zachovalou lidovou architekturu s bílými malovanými ornamenty na dřevěnicích a sedlovými šindelovými střechami. Ve vsi dodnes žije lidový folklór, a to v podobě čičmanských krojů nebo výšivek. V centru obce je muzeum – Radenův dům, kde návštěvník získá představu o tradičním způsobu života, zaměstnání, lidovém odívání a umění.

Zobrazit na mapě
Betlehem v Rajecké Lesné

Betlehem v Rajecké Lesné

Největší vyřezávaný betlém v Evropě [AR3] je dílem mistra Jozefa Pekara, rodáka z Rajeckých Teplic.
Vyřezával jej 15 let a za tuto dobu se mu podařilo vtisknout dřevu duši Slovenska zhmotněním jeho historie, architektury a tradice. V betlémě na ploše dlouhé 8,5 metru a široké 3 metry jsou umístěné stovky postaviček, které symbolizují život, kulturu, řemesla a způsob života slovenského národa. Všechny postavy se přitom pohybují, pracují a povídají si. Toto celoživotní dílo z lipového dřeva poutá pozornost návštěvníků po celý rok.

Zobrazit na mapě
Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Na severovýchodním okraji Skalek, které navazují na Súľovské vrchy, leží městečko Rajecké Teplice. Dnes je světoznámým lázeňským městem, ve kterém se léčí poruchy pohybového ústrojí. Prameny s léčivým účinkem využívali už naši předkové jako dar přírody. Lázeňský areál je skvěle projektovaný a poskytuje dokonalý komfort. Atrakcí lázní je i rybí restaurace, která je často vyhledávaná díky svému netypickému umístnění – na hladině lázeňského jezírka.

Zobrazit na mapě
Vrch Kľak

Vrch Kľak

Skalnatý masiv majestátného Kľaku – nejzajímavějšího vrcholu této části Malé Fatry – nabízí nezapomenutelný výhled na okolní panorama.
Holý, skalnatý, výrazný vrchol v hlavním hřebenu jižní části Lúčanské Fatry, národní přírodní rezervace, sahá do nadmořské výšky 1351 m a patří mezi nejzajímavější turistické cíle. Na cestě za nádherným výhledem skrz těžko prostupný bukový prales se můžete pokochat pohledem na množství chráněných druhů rostlin.

Zobrazit na mapě

Nakupujte jednoduše online

  • Rohlik.cz
  • Kosik.cz
  • TESCO