Lietavský hrad

Cestou ze Žiliny, mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná, se na pravé straně otevírá pohled na Lietavský hrad. Gotický hrad byl postaven již koncem 13. století, ale prvním doloženým vlastníkem byl Matúš Čák, který hrad dobyl na počátku 14. století. V 16. století hrad prošel mnohými stavebními úpravami, které si vyžádaly zájmy majitelů z rodu Thurzů. V této době plnil nejen úlohu sídla, ale především vojenskou a obrannou funkci, protože se nachází na vyvýšeném místě na začátku Rajecké doliny. Dnes je Lietavský hrad místem, které poskytuje pěkný výhled na závěr nenáročného pěšího výletu. Jeho ruiny se rozprostírají na obrovské ploše 1,5 hektaru. Hradní zdi jednotlivých objektů se dodnes tyčí do veliké výšky. Mají zachované okenní a vstupní otvory a architektonické detaily.

Skalní kyj

Súľovské vrchy poskytují spoustu přírodních krás. Jedna z nich, velmi neobvyklý skalnatý útvar, se nachází nedaleko Zbyňova. Podle legendy tu rostl Hromodub, největší strom na světě.
Hromodub se tak zalíbil jednomu obrovi, že si z něho začal vyřezávat obrovský kyj. Obr zabraný do práce si ani nevšiml, že se smůlou z Hromodubu přilepil k zemi. Ze vzteku pak zapíchl kyj do země a přál si, ať zkamení. A tak tu stojí dodnes – zkamenělý Ztracený Kyj (Ztratený Budzogáň). Dostat se až k němu můžete po 6 km naučných stezek z Rajeckých Teplic. Na šesti zastávkách se dozvíte něco o obrovi i o Súľovských vrších.

Dědina Čičmany

Obdivovatelé zručnosti a umu našich předků si v Rajecké dolině přijdou na své. Zachovaly se tu takové skvosty lidové architektury jako dědina Čičmany.
Tato rázovitá obec má zachovalou lidovou architekturu s bílými malovanými ornamenty na dřevěnicích a sedlovými šindelovými střechami. Ve vsi dodnes žije lidový folklór, a to v podobě čičmanských krojů nebo výšivek. V centru obce je muzeum – Radenův dům, kde návštěvník získá představu o tradičním způsobu života, zaměstnání, lidovém odívání a umění.

Betlehem v Rajecké Lesné

Největší vyřezávaný betlém v Evropě [AR3] je dílem mistra Jozefa Pekara, rodáka z Rajeckých Teplic.
Vyřezával jej 15 let a za tuto dobu se mu podařilo vtisknout dřevu duši Slovenska zhmotněním jeho historie, architektury a tradice. V betlémě na ploše dlouhé 8,5 metru a široké 3 metry jsou umístěné stovky postaviček, které symbolizují život, kulturu, řemesla a způsob života slovenského národa. Všechny postavy se přitom pohybují, pracují a povídají si. Toto celoživotní dílo z lipového dřeva poutá pozornost návštěvníků po celý rok.

Nakupujte jednoduše online

  • Rohlik.cz
  • Kosik.cz
  • TESCO