Ledňáček říční

Vyskytuje se pouze u pomalu tekoucích čistých vod. Z tohoto důvodu mohou ledňáčci sloužit také jako bioindikátor čisté vody.

Vyskytuje se pouze u pomalu tekoucích čistých vod. Z tohoto důvodu mohou ledňáčci sloužit také jako bioindikátor čisté vody. Pro své krásné zbarvení je nazýván „létajícím drahokamem“. Živí se především menšími rybami, které loví střemhlavým útokem pod vodu, ale v malé míře se v jeho potravě objevuje i vodní hmyz a obojživelníci.

Výr velký

Stejně jako ostatní sovy létá velmi tiše a střídá mávavý let s plachtěním.

Stejně jako ostatní sovy létá velmi tiše a střídá mávavý let s plachtěním. Proto je mu často přezdíváno král noci. Silueta sedícího výra velkého je jen těžko zaměnitelná, na hlavě má totiž z peříček výrazné pohyblivé chvostky připomínající ouška – díky tom asi získal přezdívku ušatá sova. Výr velký vytváří stabilní páry s velkou věrností k hnízdišti. Páry se dávají dohromady v lednu a únoru po dobu přibližně 14 dní. Samec si během něj vyznačuje teritorium výrazným „hú–hú“.

Modrásek očkovaný

Tento denní motýl se vyznačuje složitým životním cyklem. Je krátkověký a jeho potomci se líhnou jen jednou ročně.

Tento denní motýl se vyznačuje složitým životním cyklem. Je krátkověký a jeho potomci se líhnou jen jednou ročně. Pro rozmnožování a zdárný vývoj potomstva vyžaduje tento druh motýla střídavě vlhké a nehnojené louky, které bývají jednou za rok až dva sečeny. V případě narušení životních podmínek jsou modrásci očkovaní jen stěží schopni přemístit se na jinou lokalitu, nelétají od místa vylíhnutí dále než 2,5 km.

Medvěd hnědý

Medvědi hnědí jsou velká, silná zvířata. Jejich poznávacím znakem je svalnatý hrb v oblasti lopatek.

Medvědi hnědí jsou velká, silná zvířata. Jejich poznávacím znakem je svalnatý hrb v oblasti lopatek. I když je mezi pohlavími minimální rozdíl v délce těla, samci bývají dvakrát těžší než samice, které mají menší a lehčí kosti. Na Slovensku není mnoho míst, kde může se svým životním stylem existovat. Jedním z nich je stále divoká a nezkrotná Rajecká dolina.

Nakupujte jednoduše online

  • Rohlik.cz
  • Kosik.cz
  • TESCO